Az ünnepélyes aláíráson az egyetemek rektorai, vezető képviselői mellett részt vett több, a programban érintett olimpiai érmes sportoló is. A MOB Olimpikon Életút Programját 2002-ben alapították, igazgatója dr. Istvánfi Csaba professzor, a Magyar Testnevelési Egyetem (TF) korábbi rektora, koordinátora Vajda Krisztina. A programban szereplő egyetemek, főiskolák – együttműködve a Magyar Olimpiai Bizottsággal – több mint 400 olimpikon felsőfokú tanulmányait segítették eddig. A programhoz idén 4 újabb intézmény csatlakozott.
Borkai Zsolt beszédében hangsúlyozta, a több mint tíz évvel ezelőtti induláskor 43-an vettek részt a programban, a 2012-13-as tanévben már 178 sportolót számlál az Olimpikon Életút Program névsora.
„A kiélezett küzdelemben minden perc számít. Ebben az állandó küzdelemben érthető, ha talán maguk a sportolók sem érzik át, mennyire fontos a tanulás. Ez a kezdeményezés ebben segít" – mondta a MOB olimpiai bajnok elnöke, aki egyúttal köszönetet mondott az intézmények vezetőinek, együttműködésükért.
Dr. Mezey Barna, a Magyar Rektori Konferencia elnöke, az ELTE rektora – aki vívóként, evezősként élte meg a sportolás mindennapjait –, mint mondta: „a sport és a felsőoktatás egy párhuzamos pályán hasonló értékeket képvisel. Rengeteg befektetett munkát, fegyelmet, kitartást, akaratot, áldozatot igényel mindkettő. A programmal kiemelkedő sportolóinknak szeretnénk segítséget nyújtani a civil pályájukhoz”.
Dr. Tóth Miklós, a MOB alelnöke párhuzamot vont korábbi olimpiai bajnokok és a „szellemi tudás” közt, kiemelve az első olimpiai bajnokot, Hajós Alfrédot, aki a Műszaki Egyetemet végezte el, vagy a világ legidősebb olimpiai bajnokát, Tarics Sándort, aki idén ünnepli 100. születésnapját – a korábbi vízilabdázó az építészetben alkotott jelentőset.
Dr. Kiss Ádám professzor, a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség elnöke elmondta, az új sporttörvény szerint a MOB egyik tagozata felelős a diák- és főiskolai-egyetemi sportért, ezen belül a MEFS alakítja az egyetemisták, főiskolások sportéletét. A MEFS elnöke hangsúlyozta, kapcsolatrendszerükkel szeretnék segíteni az Olimpikon Életút Program működését. A professzor a július 6-án kezdődő Universiádéra is kitért, mely, mint mondta, az olimpia előcsarnokának is tekinthető. A szervezők Kazanyba 13 ezer résztvevőt, 1500 újságírót várnak.
Dr. Kovács Antal judós olimpiai bajnok a programot méltatva elmondta, azzal, hogy a londoni olimpikonok jelentős része egyetemi vagy főiskolai hallgató, szemléletváltás történt a korábbi időszakhoz képest.
Gergely István kétszeres vízilabdázó olimpiai bajnok kiemelte: mivel a tanulásban is segítséget kapnak, igen hálás, úgy érzi, emberként tekintenek rá.
Kovács Ágnes 2001-ben az Egyesület Államokba utazott tanulni, akkor még nem működött a program. Az olimpiai bajnok úszó kifejtette, számára a tanulás mindig is fontos volt. „Az élsportolók pályafutása kiszámíthatatlan. Kilencven-kilencben érettségiztem, akkor magányosan éreztem magam, nem éreztem kimagasló segítséget, nem találtam alternatívát a sportolás mellett a továbbtanulás terén” – mondta Kovács Ágnes.
Az ünnepélyes aláíráson Borkai Zsolt és Kovács Ágnes mellett a programban érintett élsportolók közül részt vett dr. Kovács Antal, Gergely István, dr. Steinmetz Ádám, dr. Steinmetz Barna, Drávucz Rita, Erdei Zsolt, Balzsay Károly, Csernoviczki Éva, Lőrincz Tamás, Fazekas-Zur Krisztina, Csabai Edvin, Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel, Balogh Gábor és Császár Gábor.
Az esemény résztvevői június 23-áról, az Olimpia napjáról is megemlékeztek, a rendezvényen a korábbi olimpikonok közül Ambrus Miklós, Sákovicsné Dömölky Lídia, dr. Nébald György, Fábián László és dr. Kamuti Jenő is megjelent.
Az Olimpikon Életút Programban résztvevő felsőoktatási intézmények:
- Budapesti Corvinus Egyetem
- Budapesti Gazdasági Főiskola
- Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola
- Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
- Debreceni Egyetem
- Dunaújvárosi Főiskola
- EDUTUS Főiskola
- Eötvös József Főiskola
- Eötvös Loránd Tudományegyetem
- Eszterházy Károly Főiskola
- IBS – Nemzetközi Üzleti Főiskola
- Kaposvári Egyetem
- Károli Gáspár Református Egyetem
- Kecskeméti Főiskola
- Kodolányi János Főiskola
- Miskolci Egyetem
- Nemzeti Közszolgálati Egyetem
- Nyíregyházi Főiskola
- Nyugat-Magyarországi Egyetem
- Óbudai Egyetem
- Pannon Egyetem
- Pázmány Péter Katolikus Egyetem
- Pécsi Tudományegyetem
- Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kar (TF)
- Széchenyi István Egyetem
- Szegedi Tudományegyetem
- Szent István Egyetem
- Szolnoki Főiskola
- Wekerle Sándor Üzleti Főiskola
- Zsigmond Király Főiskola
Forrás: Youtube
Fotó: Kovács Anikó / MOB
Forrás: MOB