,,Egy egészséges értelmiséggel rendelkező társadalom polgárai is egészségesebbek és sikeresebbek, hiszen a felsőoktatásból kikerülő fiatalok később döntéshozóként, véleményformálóként jelentősen befolyásolják a magyar társadalom szemléletmódját. Így polgártársaik életmódjára, sporthoz, egészséges életmódhoz való viszonyára is nagy hatást gyakorolnak. Ezért a felsőoktatási sport ügye és fejlesztése nemzeti szintű érdek és feladat. Óriási szerepe van az egyetemi sportnak, mivel hatása van a személyiségformálásra. Egyik célunk a sportoló értelmiség kialakítása, példaképekkel. A Hajós Alfréd Terv a nemzetközi- és magyar felsőoktatási versenysport, a felnövekvő generációk életminőségét jelentősen befolyásoló szabadidősport és a rekreációs célú sportoltatás területén jelöli ki a teendőket. Az egyetemi hallgatók mindössze 10-15 százaléka mozog rendszeresen. Ezen mindenképpen változtatni kell!” – mondta Prof. Dr. Kiss Ádám, az Európában elsőként, a világon másodikként megalakuló (1907) Magyar Főiskolai Sportszövetség, a MEFS elnöke, majd Dr. Székely Mózes főtitkár részletezte a sportkoncepciót.
A versenysport területén a MEFS kiemelt céljai az Universiadékon és egyetemi világversenyeken való eredményes részvétel feltételeinek biztosítása, magyar rendezésű egyetemi világversenyek szervezése, a magyar egyetemi bajnokságok színvonalának és népszerűségének növelése, és a versenysportolók továbbtanulását segítő kettős életpálya modell létrehozása. A Hajós Alfréd Terv felveti egy 2019-es vagy 2021-es Nyári Universiade megpályázását.
A szabadidősport területéna Terv jelentős fejlesztéseket javasol:
- az egyetemi sport koordináláshoz szükséges felsőoktatási Sportiroda-hálózat kialakítását;
- az önálló hallgatói sportnormatíva bevezetését;
- egy országos szintű, a Hallgató Önkormányzatok Országos Konferenciájával közösen szervezett egyetemi sport- és egészséges életmód népszerűsítő kampány, a SportPont Program indítását, amellyel a hallgatók széleskörű elérését és a felsőoktatási sportéletbe történő bevonását kívánják elérni;
- az általános testnevelés rendszerének megújítását a felsőoktatásban;
-
a fogyatékkal élő hallgatók sportoltatásának biztosítását.
,,Az egyetemi sport-infrastruktúra fejlesztéséta Hajós Alfréd Terv hosszú távú célként jelöli ki. Budapesten első sikerként könyvelhetjük el, hogy az újbudai felsőoktatási sportkomplexum, a Tüskecsarnok befejezéséről és 2014-es megnyitásáról már kormányhatározat született” – mondta prezentációjában Székely Mózes. A főtitkár hozzátette, hogy a kettős életpálya modell el kívánja érni, hogy a legtehetségesebb, a világ legjobbjai közé tartó sportolókat stabil felsőoktatási háttér megteremtésével, és kiemelten támogatott sportklubokkal segítse.
Az egyetemek rektorai, képviselői – többek között Szekeres Tamás, a győri Széchenyi István Egyetem rektora, Gyömörei Tamás, a Széchenyi István Egyetem intézményi sportvezetője, Friedler Ferenc, a veszprémi Pannon Egyetem rektora, Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektori biztosa, Náhlik András és Cseh Sándor, a soproni Nyugat-Magyarország Egyetem rektorhelyettesei, Lazáry Viktor, Szombathely alpolgármestere, Gál László, a Nyugat-Magyarországi Egyetem Savaria egyetemi központ címzetes főigazgatója, Németh Zsolt, a Szombathelyi Sportközpont és Sportiskola ügyvezető igazgatója, az olimpiai bajnok Pars Krisztián edzője, valamint a helyi hallgatói önkormányzatok elnökei üdvözölték és támogatásukról biztosították a Hajós Alfréd Tervet valamint a MEFS törekvéseit.
A Hajós Alfréd Terv megvalósításához nemzeti szintű összefogásra van szükség. Szakmai partnerként a kormányzati és önkormányzati szerveken kívül számít a sportági szakszövetségekre, a sporttudományi és sportszakmai szervezetekre. A szakmai programterv sikeres megvalósítása a MEFS tagszervezetei, a felsőoktatási intézmények és sportegyesületeik közös munkáján alapszik.