2015. október 20., kedd 15:17

Megkezdődtek a Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság alapszakaszának mérkőzései

A szegedi hallgatók a miskolciakkal csaptak össze. Az egriek "házi rangadóján" a papírforma érvényesült. A Műegyetemi Atlétikai és Football Club Győrben győzni tudott. A Pécsiek a Budapesti Egyetemi Atlétikai Clubot (BEAC) 6 ponttal múlták felül. A tavaly bajnoki címet szerző Testnevelési Egyetem Sport egyesülete (TFSE) idén ismét felülkerekedett a tavalyi ezüstérmes Közgázon. Az izgalmakban bővelkedő mérkőzésekről szóló beszámolók alább olvashatóak.

Szeged-MEAFC 1-1

Kettős mérkőzést játszottak Szegeden az Kosárlabda Magyar Egyetemi - Főiskolai Országos Bajnokágban, a miskolci lány és fiú csapat látogatott a Tisza partjára. A lányoknál a hazaiak nyertek, a fiúk összecsapásán viszont a vendégek.

USC Szeged-MEAFC 70-40 (17-8, 15-11, 21-13, 17-8)

Szeged, egyetemi és főiskolai bajnokság, nők, keleti csoport.

Szeged: KŐHÁZI 25/9, BARABÁS 11, Boros 2, FÖLDI 18/12, Zsíros 8. Cs: Szeverényi 4, Mészáros, Nagy L., Balog T., Lugosi.

MEAFC: Kostyó 3/3, Eisert 6/3, Zámbó 1, Veres 4, ARAD 22. Cs: Bacsó 2, Balogh N. 2.

Nehezen melegedtek játékba a csapatok, a nyitó szakasz közepén 5-2-re vezettek a hazaiak. Később a jó dobóformát mutató Kőházi Fanni (9/15, 60% mezőnyből), valamint Földi Alexandra (7/11, 64%) révén fokozatosan elhúzott a szegedi együttes. A Miskolci Egyetemi Atlétikai és Futball Club (MEAFC) a második negyedben a csapat pontjainak több, mint a felét szerző Arad Zsófia vezetésével kiegyenlítetté tudta tenni a játékot, ő egyébként 22 pontos, 12 lepattanós dupla-duplával zárt.

A harmadik negyed első 5 percében egy 8-2-vel megnyugtató, közel 20 pontos lett a Szeged előny, s a hazaiak záró szakasz első felében bemutatott 9-1-gyel tették magabiztossá sikerüket az ellen a MEAFC ellen, amely ezúttal - ellentétben a nyitányon, a csapat debreceni találkozóján - jóval erősebb összeállításban játszva helyenként egyenrangú ellenfele tudott lenni riválisának.

USC Szeged - MEAFC 76-87 (24-24, 15-20, 20-22, 17-21)

Szeged, egyetemi és főiskolai bajnokság, férfiak, keleti csoport

Szeged: Gyuricskó 7/3, MASA 11/3, FEHÉR 23/15, Halász 4, Jáhni 9. Cs: HORVÁTH R. 10/6, Kovács J. 3/3,  Gura 7/3, Liszkai 2.

MEAFC:Orliczki 10, OROSZ 20,  SÖRLEI 16/9, HORVÁTH M. 21/12, GALLÓ 18.Cs: Jurányi 2.

Az első negyed remek, nagy iramú, látványos játékot hozott. A játékrész során 4 triplát is "vágó" hazaiakkal a játékosállományát tekintve szinte teljesen kicserélődő miskolciak tartották a lépés  végig fej-fej mellett haladtak a csapatok. A második 10 perc roppant fordulatos volt. A Szeged kezdett jobban, pár ponttal meg is ugrott, ám a félidő hajrájában egységes csapatmunkával egy 16-7-es rohammal a szünetre 5 pontos előnyt szereztek a miskolciak.

A térfélcsere után is lendületben maradt a MEAFC, amely a szakasz közepén 10 pontosra növelte előnyét. Ettől kezdve a vendégek tartották 5 és 10 egység közötti vezetésüket, sőt a végén 10 pont fölé kúszott a különbség.

A hazaiaktól Fehér Ádám 23 pontja - benne 5 tripla - mellé lekapott 9 pattanót, s kiosztott 4 gólpasszt, miskolci részről pedig a még középiskolás Galló Márk fölöttébb figyelemre méltó 18 pontos, 22 lepattanós dupla-duplával zárt, sőt ezt még "megfejelte" 5-5 gólpasszal és szerzett labdával.

Papírforma az egri "házi rangadón"

A második negyedben a papírformának megfelelően biztosan győzött az egriek első számú együttese a második ellen.

EKF SE - EKF SE 2 113-50 (24-13, 37-5, 20-11, 32-21)

Eger, egyetemi és főiskolai bajnokság, férfi keleti csoport.

EKF: Kis S. 11/6, SZABÓ D 25., FÜLÖP 14/12, MEGYES 12/3, CSÁKVÁRI 13/3.Cs: FREY 14/3, Tóth Z. 8, VARGA I. 8, Csabák 3/3, Szabó G. 5/3.

EKF 2: Szűcs 7/3, KATHI 14/6,  Gyurcsó, RIBÁR 15, Tasnádi 10/3. Cs: Varga A., Sárosi, Tuba 4, Nagy P., Perczel, Herczeg.

Nem a legerősebb ötösével kezdett az Eszterházy Károly Főiskola (EKF) első számú csapata, ám a nyitó negyed közepén 11-2-re így is ellépett. Ezt követően kezdett oldódni a feszültség a második számú alakulat játékosaiban, akik a negyed második felében kiegyenlítetté tudták tenni a játékot.

A második negyedet aztán alaposan "megnyomták"  a nagyobb játékerőt képviselő együttes hallgatói, ez a 10 perc nagyon egyoldalú volt. Térfélcsere után kicsit "leült" a játék, de a jelek szerint csak azért, hogy a fiúk mindkét oldalon erőt gyűjtsenek a záró szakasz látványos, védekezés nélküli örömjátékára.

Tovább menetel az újonc MAFC

Győrben is győzni tudott, azaz a második meccsét is megnyerte az új rendszerű Kosárlabda Magyar Egyetemi - Főiskolai Országos Bajnokságban (MEFOB) most először induló Műegyetemi Atlétikai és Football Club (MAFC).

Széchenyi Egyetem Győr - MAFC 71-84 (21-22, 17-26, 16-20, 17-16)

Győr, egyetemi - főiskolai bajnokság, férfi nyugati csoport.

Győr: KÁLI 15, PALAVICS 9/3, Zabó, Hlinyánszky 3/3, BARUTA 31/9. Cs: Vida, Tóth Á., Bosnyák, Kovács T. 3, Ivancsics 2, Fazekas.

MAFC: BARTA 8, DOBOS 13/6, MIHALICS 20/6, Bedőcs 2, GERGELY 14.Cs: SZEMÁN 16, Horváth M. 2, BALOGH Á. 7/3, Szakszon, Nebahaj 2.

Jó iramú, kiegyenlített játékkal kezdődött a meccs, az első negyedben végig fej-fej mellett haladtak a csapatok. A második szakasz első felében Baruta Richárd még versenyben tudta tartani a hazaiakat. Ám 31-30-as hazai vezetést követően Balogh Ákos vezérletével 11-0-t "repesztett" a MAFC, s az ekkor szerzett előnyét meg is tartotta a szünetig.

Térfélcsere után Palavics Barnabás vezetésével, szívós munkával 4 perc alatt 5 pontra faragta, azaz megfelezte hátrányát a Győr, így 36-41 lett az eredmény. A MAFC-nak ezt követően Barta Bence villanásai adtak lendületet, így a negyed végén Dobos Viktor és Szemán Gábor pontjai révén 12-4-gyel zárva a negyedet, megnyugtató előnnyel várhatta a MAFC a befejező 10 percet. Ennek közepére még egy 10-2-es rohamot bemutatva Mihalics Gábor vezérletével közel 20 pontosra nőtt a vendégcsapat előnye, így a hajrában már a kiegészítő játékosok is lehetőséget kaptak  MAFC-nál és velük szemben azért tudott még valamit "kozmetikázni" az eredményen a hazai csapat.

A vége a vendégeké volt

A pécsi Esély a Sportra Petőfi SE kosárlabda csapata, Budapesten az ELTE otthonában 6 ponttal múlta fölül a BEAC játékosait.

ELTE-BEAC - Esély a Sportra Petőfi SE 69-75 (11-23, 16-11, 21-21, 19-20)

Budapest, egyetemi - főiskolai bajnokság, férfi nyugati csoport.

BEAC: Gyurcsányi 8, BÚZA 26/9, Szentesi 6, Dévényi 4, Mayer 1. Cs: MOKOS 13, Bognár D. 7, Cseri 4, Czimer.

Esély a Sportra Petőfi SE: DRAGASEVICS 17/15, Moósz12/3, Földes 1, SÜMEGI 17, BÖDÖR 23. Cs: Sütő 3, Győr, Kőnig 2, Pölöske.

4-3-as hazai vezetés után hosszú-hosszú percekig nem szerzett mezőnykosarat a Budapesti Egyetemi Atlétikai Club (BEAC), a pécsi csapat viszont egy Bödör vezette 14-2-es futást produkálva elhúzott. A negyed Búza és Dragisevics triplapárbajával zárult.

A második szakasz elejét Mokos Dániel jóvoltából alaposan megpörgette a BEAC, amely 10-2-vel 4 pontra zárkózott fel. Végül Sümegi András találata törte meg a hazai csapat lendületét, így a félidő végéig megtartotta néhány pontos előnyét a Petőfi SE.

Térfélcsere után Búza Dániel vezetésével folytatta ellenfele üldözését a BEAC. Parádézott a hazai bedobó, remek sorozatával  9-2-es "száguldást" mutatott be - mind a 9 hazai pontot ő dobta – így fordítottak a hazaiak. Egy ideig váltott vezetéssel haladtak a felek, majd a negyed végén Dragisevics két triplájára építve 5 ponttal elléptek a vendégek.

A befejező 10 perc elején Bödör Bence palánk alatti eredményessége révén tartotta előnyét a pécsi alakulat, sőt a szakasz közepén Sümegi is hozzátett pár pontot a Petőfi SE "összterméséhez”, 8-al elhúztak, s már győzteseknek látszottak a vendégek. A BEAC azonban nem így gondolta. Szentesi Bendegúz találata az utolsó energiatartalékait összeszedő hazai csapatnak egységes csapatmunkával elért, egyenlítést jelentő 8-0-s rohamra volt jelzés. A végjátékban azonban a 23 pontos, 18 lepattanós dupla-duplával záró Bödört nem tudták tartani a hazaiak, így egy remek, izgalmas meccsen vendég győzelem született. Sümegi is dupla-duplával (17 pont, 12 lepattanó) zárt, így a pécsi sikerben döntő szerepe volt annak, hogy a vendégek 63-38-ra megnyerték a lepattanó csatát.

Fölényesen nyerte a bajnok a női csúcsrangadót

25 percig tudta tartani a lépést az előző kiírás mostanra jelentősen átalakult ezüstérmese, a Közgáz a címvédő, a tovább erősödő Testnevelési Egyetem (TE) - TFSE ellen

TE-TFSE - Közgáz 77-52 (19-17, 19-15, 23-10, 16-10)

TF: MÁNYOKY 14/12, BODNÁR 6, KARLÓCAI 21/9, Sándorfi R. 3/3, VARGA B. 16. Cs: Brixel 7, KOVÁTS G. 10, Magyar, Czivinger.

Közgáz: SZALAY V. 9/3, VÁSÁRHELYI 7/3, SHIRIAN 7, Imre 6, Abaházy 10.Cs: Filipowicz 5, Bauer 2, Légrádi 2, Péter 2, Donkó 2, Kovács R.

A bajnok TFSE tovább erősödött a BEAC-tól érkező Brixel Mónikával, valamint a két éve még középiskolásként a Közgázzal egyetemi bajnokságot nyerő Kováts Gabriellával. A Közgáznál generációváltás zajlik, az előző évek sikercsapatából "kiröppent" a már végzett Szamosi Rita és Gyimesi Krisztina, Lantos Adrien és Hoffmann Flóra pedig ezúttal hiányzott. Friss erők is érkeztek az irányító Szalay Viktória, valamint a center Abaházy Anna személyében. Ő és Imre Nóra kettejük mintegy 190 centis átlagmagasságával tekintélyt parancsoló "ikertornyoknak" tűntek...
A tavalyi címvédő TFSE és az ezüstérmes Közgáz néhány játékosának volt egy közös nyári "kalandja", az e két együttesből verbuvált vegyes csapat képviselte ugyanis a magyar színeket az egyetemi Eb-n a szlovéniai Koperben.

Shirian Fatime a vendégeknek szerzett vezetést, ám Sándorfi Réka triplájával fordított a TFSE. Ezt követően azonban a kifejezetten ügyesen játszó és jól dobó Szalay révén a Közgáz állandósított pár pontos előnyt. A negyed hajrájában Mányoky Judit, majd Karlócai Julianna is beemelt egy-egy triplát, fordult tehát a kocka. Élvezetes, látványos volt a játék, méltó az arany és az ezüstérmeshez. A negyed hajrájában váltott vezetéssel haladtak a csapatok, a Közgázt büntetőivel Filipowicz Vanda "húzta". A negyed végén az utolsó szó Karlócai révén a hazaiaké volt. Ez nagy lökést adott az otthonukban játszó hallgatóknak, akik Mányoky két triplájára építve 8-0-al indították a második negyedet. A hazai lendületet Szalay jól időzített triplája törte meg, amely egy Vásáshelyi Kinga vezette 11-2-es vendég "részhajrá" kezdetét jelentette, így egyetlen pontra csökkent a TFSE előnye. A félidő hajrájában Varga Barbara vette vállaira a címvédőt és néhányszor ügyesen, mint kés a vajon  siklott át a vendégek védelmén. Az ő eredményessége révén a szünetben 6 ponttal vezettek a vendéglátók.

Térfélcsere után Donkó Luca és Abaházy Anna találataival tartotta a lépést a TFSE-vel a Közgáz. 40-36 után elkezdődött a Karlóci-show, a hazai bedobó a negyed közepén 3 akcióból 8 pontot szerzett két tripla, valamint egy lerohanás végén egy dupla formájában. Kováts Gabriella is szomorította pár ügyes találattal korábbi csapatát és edzőjét, a TFSE 40-36 után egy 12-2-es döntő "csapást" mért ellenfelére.  A kegyelemdöfést a magát 25 percig remekül tartó Közgáznak - a negyed végén - Mányoky triplája adta meg. A befejező 10 perc csak formalitás volt, ebben Varga, Kováts és az ekkor többször is megvillanó Brixel révén tovább növelte előnyét a TFSE, amely végül magabiztos győzelmet aratott a jól küzdő Közgáz ellen - amelynek azonban a keretben törtét változások után még időre van szüksége ahhoz, hogy játéka összeálljon.