2016. augusztus 06., szombat 22:51

Köszönjük, Emese!

Értékelés:
(0 szavazat)

„Éremért jöttem, éremmel szeretnék távozni”- nyilatkozta Szász Emese (aki a SZIE-n diplomázott)

Athén és Sydney után újra van olimpiai bajnokunk női párbajtőrben: Nagy Tímea duplázása után Szász Emese nyert.  A magyar vívósport folytatja a jó sorozatát: 2000 óta egyetlen olimpiát leszámítva mindig volt aranyérmes magyar vívó. 2000 és 2004 után jutott újra magyar a női párbajtőr döntőjébe. A sydney-i és az athéni játékokon is Nagy Tímea nyert, a második sikerénél ugyanaz a Kulcsár Győző volt az edzője, aki most Szászt készítette fel.

Szász ellenfele a 2014-es és 2015-ös világbajnok olasz Rossella Fiamingo volt, ő negyedik, Szász a hatodik kiemeltként jutott a döntőbe. Mindketten balkezes vívók (az elődöntőben a négy versenyzőből hárman is balosak voltak).

SZÁSZ EMESE 15:13 -RA LEGYŐZTE A KÉTSZERES OLASZ VILÁGBAJNOKOT.

8:2-ES SZÉRIA VÉGÉN OLIMPIAI BAJNOK LETT!

Kulcsár Győző ezzel Nagy Tímea után újabb olimpiai bajnokot nevelt ki. Szász Emese győzelme azt is jelenti, hogy a magyar vívósport az elmúlt öt olimpiából négyen is szerzett aranyat: Nagy Tímea 12 és 16 évvel ezelőtti győzelme után négy éve Londonban a kardozó Szilágyi Áron győzött.

Forrás, kép: MTI/MTVA / Czeglédi Zsolt

Két védés a mi vívónktól, majd kegyetlen találat az olasz bal karjára – először nálunk az előny (13:12).

A harmadik harmad elején Szász a pást végére szorítja az olaszt, és amikor ez történik, mindig jön a találat is – ezúttal is, hosszú idő után döntetlen (12:12).

Türelemjáték a harmad legvégén, nincs találat, jöhet az utolsó három perc.

A harmad utolsó percére fordulva amolyan „gyilkossági kísérlet”, a végigengedett fűrészelés végén magyar találat (11:12).

Fiamingo sajnos figyel, testre talál (10:12).

Jó védekezés után Szász Emese mellre szúr, talál, talán ez lehet a fordulópont (8:11). Pláne, hogy jön egy sikeres csuklózás, majd egy védés, visszaszúrás (10:11).

Együttes találat (7:11).

És megint ott az olasz előretolt pengéje, védtelen Emese karja (6:10).

A második harmad eleje az olasznak sikerül jobban, lábra adott találata után 6:8.

Szász hiába fog pengét, az olasz megint talál, aztán újít a magyar – lábra megy és talál, ez az első harmad vége (5:6).

Szász is karra szúr sikeres védekezés után, majd együttes találat következik (4:5).

Szász Emese a pást végére szorítja ellenfelét, és el is találja. Csakhogy gyorsan jön a válasz, megint karra piszkál oda (2:4).

Fiamingo két csuklótussal megugrik (1:3).

Az első találatot  az olasz vívónő viszi be, majd Szász kiválóan szúrt vissza karra (1:1).

Szász Emese útját végigkísértük, észt, dél-koreai, japán ellenfél, majd a francia Lauren Rembi legyőzésével jutott be a fináléba (a részleteket lásd lejjebb). Rossella Fiamingo a kanadai Leonora MacKinnon (15:8) után három ázsiai vívóval nézett farkasszemet, de sem a hongkongi Kung Man-vaj (15:11), sem a dél-koreai Csoj In Dzsong (15:8), sem a kínai Szun Ji-ven (12:11) nem tudta megállítani.

ELŐDÖNTŐ: CSAK EGYSZER VEZETETT A FRANCIA ELLENFÉL

Az elődöntő első találatát a román, ukrán és brazil ellenfél búcsúztatásával a négybe jutó Lauren Rembi vitte be az első perc végén, de az egész nap kizökkenthetetlenül nyugodtan vívó Szász Emese azonnal a pást végéig üldözte őt, és egyenlített. Szász nem kapkodott, de ha megindult, határozottan tette, hamarosan újra talált, majd védekezésből is jól szúrt vissza – az első harmad végén 3:1-re vezetett.

A hátrány ellenére nem kapkodott a francia vívó a folytatásban, ez a tempó megfelelt Szásznak is, úgyhogy ebben a szakaszban csak egy találat született – a kétoldalú passzivitás aktivitásra ösztökélte a mérkőzésvezetőt, aki idő előtt véget vetett a második harmadnak (3:2).

A harmadikban Szász talált először, de állj után, aztán egy közbeszúrását már a mérkőzésvezető is tolerálta (4:2). Másfél perccel a vége előtt egy remek nekirugaszkodás, és ismét villant Szász sisakján a piros lámpa (5:2). Rembi nem adta fel, zárkózni kezdett, egy gyors támadása után már csak egy találat volt a különbség (6:5).

Hét másodperccel a vége előtt együttes találat következett (7:6), majd három villámgyors találat tanúsította, hogy Szász Emese – minden vívó ilyesmiről álmodik – nemcsak jó, hanem egyenesen kiváló napot fogott ki (10:6), és fergeteges végjáték után DÖNTŐBE JUTOTT!